DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 02.07.2025 09:28:22 

T E T K Y   A   S T R Ý C I

Aktualitky‚ zajímavosti
 

ObsahAktuality + zajímavosti + pranostiky

 

 

          Věrozvěstové Cyril (Konstantin) a Metoděj a Jan Hus

       5. a 6. červenec … trochu z historie

 

 

 

Za rok vzniku Velkomoravské říše se považuje rok 833. Kníže Rastislav navázal v té době kulturní kontakt s Byzantskou říší. Vyslal k byzantskému císaři své posly, aby požádali o  vyslání byzantských biskupú a kněží, kteří by kázali lidu Moravy bohuslužby ve srozumitelném jazyce.

  Byli vybráni Konstantin a Metoděj, bratři ze Soluně. Podle některých pramenů a na základě jejich znalostí slovanského jazyka se soudí, že jejich matka byla slovanského původu.

           Konstantin (Cyril)  a Metoděj přišli na Velkou Moravu dne 24. 5. 863. Oba slovanské věrozvěsty si ale připomínáme dne 5. července, přestože tento den nemá s nimi či s jejich působením nic společného. Toto datum bylo určeno dodatečně  až v r. 1880 papežem Lvem XIII.

 

Na tuto vzdělávací cestu se oba bratři důkladně připravovali. Konstantin, mladší z obou bratrů,  vytvořil slovanské písmo – hlaholici – a pak začal překládat nejpotřebnější liturgické knihy do slovanského jazyka.

Soluňští věrozvěsti se nespokojili s tím, že přeložili do slovanštiny Písmo svaté, ale zavedli slovanský jazyk i do bohoslužby, což bylo v té době pro církev nepřijatelné.  Nakonec   prosadili staroslověnštinu jako bohoslužebný jazyk, který byl v r. 867  papežem uznán.

Učení a psaná podoba řeči – písmo -  ale už u nás zůstaly.

 

 

 

 

 Oslavy v tento den měly sloužit k odvrácení pozornosti lidí od památky Mistra Jana Husa, který byl dne 6. července 1415 upálen za kacířství.

 Až na konci 20. století se pohled církve na Mistra Jan Husa a jeho učení se změnil. V r. 1999 prohlásil papež Jan Pavel II., že lituje kruté smrti Jana Husa a uznal ho za reformátora církve.

 

 

Jan Hus byl  předchůdcem Martina Luthera.. Byl zastáncem církevních reforem jako např. užívání češtiny jako bohoslužebného jazyka, uvedení církevních praktik do souladu s biblickým učením, omezení moci církve jen na náboženské otázky a zastavení prodeje odpustků. Byl proto r. 1412 pro vzpurnost z katolické církve vyloučen.  V r. 1414 byl povolán na církevní koncil do Kostnice, kde měl odvolat své učení. Hus však odmítl, a tak byl 6. července 1415 upálen na hranici

V průběhu staletí se Jan Hus stal mocným symbolem samostatné české národní identity.

 Husovo učení dalo vzniknout husitskému hnutí, české reformaci a úsilí o proměnu katolické církve. Zasloužil se o vydání Dekretu kutnohorského, který podstatně zmenšil význam německých mistrů

. Husovi se také přiznává zásluha na reformě českého pravopisu- začal jako první používat čárky

.

                               

 

 

 


                                                   

 

                   Pranostiky 

 

 

 

 

 

Poezie všedních dnů

 Pranostika přebásněná Idydou  : Večerní červánky lahodí milencům, když tma je a spí celý dům. Ranní červánky však změny věstí, volají bouři a neštěstí

nezapomenutelný překlep Idyda: .....Jéé a teď přiletěl na okno pejsek

a  neodolatelný překlep  cristal:... si kluk vybral toho segedinskýho papouška, pánč ten růžohrdlý mu ufrnkl ventilačkou

a ještě jedna perla:  perskalejdy: já vědět, kde má práce hnízdo, jdu jí rozdupat vejce